  • Mfr # AN19DN0A5E045
  • Zoro # G3696822
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AN19DN0A5E045
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Size
1
Overall Height
7.1 in
Overall Width
2.6 in
Overall Depth
4.98 in
Details
Item
NEMA Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Number of Auxillary Contacts
Standards
CE, CSA, UL Listed
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
HP @ 1 Phase - 230V
3 hp
Enclosure Type
Open
Weight
4 lb
Special Features
With C440 EOLR standard feature set, SEL reset, SEL class (10a, 10, 20, 30)
Overload Relay
C440 electronic
Configuration
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Frequency
50/60 Hz
Trip Class
10A/10/20/30
Current AC
27 A
Series
Freedom
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
10 hp
Starter Style
NEMA
Minimum Overload Relay Current Setting
9 A
Mounting Style
Surface
Operator
None
Mounting Postion
Horizontal
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Overload Protection Type
Electronic
Maximum Voltage Rating
600V AC
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC