  • Mfr # AN19DN0C5E020
  • Zoro # G3694582
Coil Voltage
480V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AN19DN0C5E020
1
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Depth
4.98 in
Overall Width
2.6 in
Overall Height
7.1 in
Coil Voltage
480V AC
CE, CSA, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
HP @ 1 Phase - 230V
C440 electronic
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
None
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Freedom
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Phase
Three
Current AC
90 A
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Surface
Horsepower @ Single Phase - 240V AC