  • Mfr # AN59BN0A5E020
  • Zoro # G3739565
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AN59BN0A5E020
NEMA Size
0
Product Length/Depth
8.08 in
Overall Height
17.81 in
Overall Depth
8.08 in
Overall Width
7 in
Coil Voltage
120V AC
CE, CSA, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
5 hp
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
HP @ 1 Phase - 230V
2 hp
Weight
4 lb
Three
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
10A/10/20/30
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
Electronic
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Current AC
18 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC