  • Mfr # AN59AN0E5E020
  • Zoro # G3605122
Coil Voltage
208V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AN59AN0E5E020
NEMA Size
0
Product Length/Depth
8.08 in
Overall Depth
8.08 in
Overall Width
7 in
Overall Height
17.81 in
Coil Voltage
208V AC
HP @ 1 Phase - 230V
1 hp
HP @ 3 Phase - 575V
2 hp
Weight
3.64 lb
Full Load Current Range
4-20 A
C440 electronic
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
2 hp
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
1 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Frequency
60 Hz
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Electronic
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
1 1/2 hp
None
Current AC
9:00 AM
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A