  • Mfr # AN59KN0E5E100
  • Zoro # G3734717
Coil Voltage
208V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AN59KN0E5E100
Dimensions
Depth
14.5 in
Height
9.13 in
Width
12.13 in
NEMA Size
3
Nema Frame Size
NEMA Size 3
Product Length/Depth
6 in
Product Width
8.08 in
Product Height
11.35 in
Overall Width
8.08 in
Overall Depth
6 in
Frame Size
S3
Overall Height
11.35 in
Coil Voltage
208V AC
CE, CSA, UL Listed
Overload Relay Amp Setting
20 to 100A
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Coil Volts
208V AC
Features
Hz
50/60
Action
Starter Type
NEMA Style
Amps AC
90
HP @ 3 Phase - 240V
30 hp
HP @ 3 Phase - 480V
50 hp
HP @ 3 Phase - 575V
50 hp
HP @ 3 Phase - 208V
25 hp
Weight
22 lb
Type
Starter
Amperage Rating
90 A
C440 electronic
Relay
C440 electronic
Certifications
UL;CSA;CE;NEMA
Mounting
Horizontal
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
15 hp
Auxiliary Contact Module Capacity
6
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
7 1/2 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
20 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Current AC
90 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Frequency
60 Hz
Maximum Overload Relay Current Setting
100 A
Electronic
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC