  • Mfr # AN59AN0B5E020
  • Zoro # G3685132
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AN59AN0B5E020
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Size
0
Product Length/Depth
8.08 in
Overall Width
7 in
Overall Depth
8.08 in
Overall Height
17.81 in
Details
Item
NEMA Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CE, CSA, UL Listed
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
HP @ 1 Phase - 230V
1 hp
HP @ 3 Phase - 575V
2 hp
Enclosure Type
Open
Weight
4.25 lb
Overload Relay
C440 electronic
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Special Features
With C440 EOLR standard feature set, SEL reset, SEL class (10a, 10, 20, 30)
Full Load Current Range
4-20 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Overload Protection Type
Electronic
Trip Class
10A/10/20/30
Series
Freedom
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
2 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Mounting Style
Surface
Frequency
50/60 Hz
Operator
None
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
1 1/2 hp
Starter Style
NEMA
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Mounting Postion
Horizontal
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
1 1/2 hp
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A