  • Mfr # AN59DN0B5E045
  • Zoro # G3646833
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AN59DN0B5E045
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Width
6.7 in
Overall Height
7.1 in
Overall Depth
4.98 in
Coil Voltage
240V AC
CE, CSA, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
3 hp
Includes
Class 20 Solid State Ambient-Compensated Overload Relay and Instantaneous Magnetic Trip Mechanism
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Weight
6 lb
Current AC
27 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
NEMA
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
9 A
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Electronic
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Frequency
50/60 Hz
Maximum Voltage Rating
600V AC
Surface
Horsepower @ Three Phase - 600V AC