  • Mfr # AN59GN0B5E045
  • Zoro # G3623392
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AN59GN0B5E045
NEMA Size
2
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Height
7.1 in
Overall Depth
4.98 in
Overall Width
6.7 in
Coil Voltage
240V AC
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
HP @ 1 Phase - 230V
7 1/2 hp
Weight
11 lb
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
9 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
None
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Current AC
45 A
Starter Style
NEMA
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
10A/10/20/30
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
15 hp
Maximum Voltage Rating
600V AC