  • Mfr # AN59GN0T5E045
  • Zoro # G3636175
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AN59GN0T5E045
NEMA Size
2
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Height
7.1 in
Overall Depth
4.98 in
Overall Width
6.7 in
Coil Voltage
24V AC
CE, CSA, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
7 1/2 hp
HP @ 3 Phase - 575V
25 hp
Weight
10.36 lb
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
7 1/2 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
25 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Current AC
45 A
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting
9 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Horizontal
Horsepower @ Three Phase - 240V AC