  • Mfr # M22-WRK3-K20
  • Zoro # G3631806
Size
22.5 mm
Action
Maintained/Maintained/Maintained
Contact Form
2NO
Cam
No Cam Required
Operator Head Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M22-WRK3-K20
Size
22.5 mm
Product Height
1.25 in
Product Length/Depth
1.46 in
Product Width
1.18 in
Overall Width
2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Depth
2.76 in
Overall Height
1 in
Details
Item
Selector Switch
Action
Contact Form
2NO
Cam
No Cam Required
Operator Head Material
Plastic
Bezel Material
Silver
IP Rating
IP67, IP69K
Series
M22
DC Contact Rating
3 A @ 24 V
Standards
BV, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
AC Contact Rating
6 A @ 230 V