  • Mfr # A25CGC30A
  • Zoro # G2436707
Key Features
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 1 Phase - 240V
5 hp
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Action
Nonreversing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A25CGC30A
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
10.17 in
Depth
5.81 in
Width
5.63 in
Product Height
7.38 in
Overall Width
5.63 in
Mounting Hole Distance - Width
4.5 in
Overall Depth
5.81 in
Mounting Hole Distance - Height
9 in
Overall Height
7.38 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Motor Starter
Coil Volts
120V AC
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 1 Phase - 240V
5 hp
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Action
Nonreversing
Amps AC
30 A
Number of Poles
3
HP @ 3 Phase - 480V
HP @ 1 Phase - 120V
2 hp
Hz
50/60
Standards
CSA, UL Listed
Type
Coil
110-120 Vac, 50/60 Hz
Amperage Rating
30A
Inductive Full Load
30 A IFL
Terminals
Screw/pressure plate
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Phase
Three
Product Name
Eaton definite purpose starter
Certifications
UL Recognized;CSA Certified
Control Characteristics
Common control
Model
Starter
Frequency
50/60 Hz
Overload Protection Type
Thermal
IP Rating
IP20
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Current AC
30 A
Locked Rotor Load
120 A @ 575V AC, 150 A @ 460V AC, 180 A @ 115V AC, 180 A @ 230V AC
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Series
A25
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Coil Voltage
110-120V AC
Reversing Capability
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Maximum Voltage Rating
575V AC
Description
Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Series A25, Coil Voltage 110-120V AC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 15 hp, Maximum Voltage Rating 575V AC, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 15 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 10 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 5 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Current AC 30 A, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Reversing Capability Non-Reversing, Phase Three