  • Mfr # A25CGE40A
  • Zoro # G1288637
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 1 Phase - 240V
7 1/2 hp
Action
Nonreversing
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A25CGE40A
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
7.64 in
Depth
6.67 in
Height
13.27 in
Product Width
6 in
Product Height
12.6 in
Product Length/Depth
7.62 in
Mounting Hole Distance - Width
6 in
Overall Width
6 in
Mounting Hole Distance - Height
10.39 in
Overall Depth
7.62 in
Overall Height
12.6 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Motor Starter
Coil Volts
120V AC
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
10 hp
HP @ 1 Phase - 240V
7 1/2 hp
Action
Nonreversing
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Amps AC
40 A
Number of Poles
3
HP @ 3 Phase - 480V
HP @ 1 Phase - 120V
3 hp
Hz
50/60
Standards
CSA, UL Listed
Type
Inductive Full Load
40 A IFL
Coil
110-120 Vac, 50/60 Hz
Terminals
Box lugs (posidrive setscrew)
Model
Starter
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Certifications
CSA Certified;UL Recognized
Product Name
Eaton definite purpose starter
Amperage Rating
40A
Phase
Three
Control Characteristics
Common control
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Current AC
40 A
Series
A25
Coil Voltage
110-120V AC
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Reversing Capability
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Overload Protection Type
Thermal
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Locked Rotor Load
160 A @ 575V AC, 200 A @ 460V AC, 240 A @ 115V AC, 240 A @ 230V AC
IP Rating
IP20
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Description
Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Series A25, Coil Voltage 110-120V AC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 20 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 20 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 10 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 3 hp, Current AC 40 A, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Reversing Capability Non-Reversing, Phase Three, Overload Protection Type Thermal