  • Mfr # A25CGC25T
  • Zoro # G2091792
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
Action
Nonreversing
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A25CGC25T
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
10.17 in
Depth
5.81 in
Width
5.63 in
Product Height
7.38 in
Overall Height
7.38 in
Mounting Hole Distance - Height
9 in
Overall Depth
5.81 in
Mounting Hole Distance - Width
4.5 in
Overall Width
5.63 in
Details
Item
Definite Purpose Magnetic Motor Starter
Coil Volts
24V AC
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
Action
Nonreversing
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Amps AC
25 A
Number of Poles
3
HP @ 3 Phase - 480V
HP @ 1 Phase - 120V
2 hp
Standards
CSA, UL Listed
Hz
50/60
Type
Control Characteristics
Common control
Coil
24 Vac, 50/60 Hz
Certifications
UL Recognized;CSA Certified
Terminals
Screw/pressure plate
Phase
Three
Product Name
Eaton definite purpose starter
Amperage Rating
25A
Model
Starter
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Inductive Full Load
25 A IFL
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Current AC
25 A
Frequency
50/60 Hz
Series
A25
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Coil Voltage
24V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
IP Rating
IP20
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Maximum Voltage Rating
575V AC
Locked Rotor Load
100 A @ 575V AC, 125 A @ 460V AC, 150 A @ 115V AC, 150 A @ 230V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Overload Protection Type
Thermal
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Reversing Capability
Description
Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Series A25, Coil Voltage 24V AC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 10 hp, Maximum Voltage Rating 575V AC, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 10 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 7 1/2 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Current AC 25 A, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Reversing Capability Non-Reversing, Phase Three