  • Mfr # XTOM2P4AC1
  • Zoro # G0856502
Minimum Overload Relay Current Setting
1.6 A
Maximum Overload Relay Current Setting
2.4 A
Trip Class
10
Frame Size
A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTOM2P4AC1
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
A
Height
2.56"
Depth
2.05
Width
1.77
Body Height - Relay
2.56 in
Overall Height - Relay
2.56 in
Product Height
2 in
Body Height
2.03 in
Overall Height
2 in
Length
2.75 in
1.6 A
2.4 A
Trip Class
10
Overload Protection Type
Thermal
Standards
ATEX Compliant, CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Frame / Series / Class / Code
45mm
Features
Manual and Auto Reset
For Use With
XTMC Mini Contactor
Use With - Contactors and Starters
Mfr. Series XTMC Mini Contactors
Sensing Method
Bimetallic
Type
Control relay
Compliances
CE Marked
Certifications
UL Listed
Contact configuration
1 NO, 1 NC
Mounting method
Direct
Product Name
Eaton XT IEC control relay
Mounting Style
Direct To Contactor
Maximum Voltage Rating
690 V
Description
Overload Relay, Auxiliary Contact Form 1NO/1NC, Maximum Overload Relay Current Setting 2.4 A, Minimum Overload Relay Current Setting 1.6 A, Trip Class 10, NEMA Size Not Applicable, Number of Poles 3, Reset Type Auto, Manual, Mounting Style Direct To Contactor, Compatible with Series XT Mini Contactors, Frame Size A, Relay Style IEC, Overload Protection Type Thermal, Phase Three, Standards ATEX Compliant, CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed, Includes Mounting Hardware Not Applicable