  • Mfr # XTOE020CCSS
  • Zoro # G0666732
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Minimum Overload Relay Current Setting
4:00 AM
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Trip Class
10/20/2030
Frame Size
C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XTOE020CCSS
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
C
Body Depth - Relay
4.5 in
Depth
4.50
Height
3.50"
Overall Height - Relay
4.32 in
Width
2.25
Body Height - Relay
3.5 in
Product Height
6.5 in
Body Height
3.1 in
Overall Height
6.5 in
Length
4.32 in
Details
Item
Overload Relay
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
4:00 AM
20 A
Trip Class
10/20/2030
Overload Protection Type
Electronic
Standards
CE, CSA, UL Listed
Kit Required for Retrofit Mtg.
No
For Use With
Separate Mounting
Features
Trip Class - Overload
Number of Poles
3
Frame / Series / Class / Code
45mm
Sensing Method
Electronic
Use With - Contactors and Starters
Mfr. Series XTCE Contactors
Separate Mounting
Only
Starter Type
IEC
Type
Electronic overload relay
Certifications
CSA Certified
Mounting method
Separate
Compliances
CE Marked
Product Name
Eaton C440 electronic overload relay
Mounting Style
Separately Mounted
IP Rating
IP20
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Reset Type
Auto, Manual
Relay Style
IEC
Compatible with Series
XT Mini Contactors
Phase
Three
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Trip Clss
Maximum Voltage Rating
690 V
Description
Overload Relay, Auxiliary Contact Form 1NO/1NC, Maximum Overload Relay Current Setting 20 A, Minimum Overload Relay Current Setting 4 A, Trip Class 10/20/30, NEMA Size Not Applicable, Number of Poles 3, Number of Required Thermals Not Applicable, Reset Type Auto, Manual, Includes Thermal Units Not Applicable, Mounting Style Separately Mounted, Compatible with Series XT Mini Contactors, Frame Size C, Relay Style IEC, Overload Protection Type Electronic, Phase Three, Standards CE, CSA, UL Listed