  • Mfr # XTOE045DGS
  • Zoro # G2254962
/ea
Free Shipping & Returns
Minimum Overload Relay Current Setting
9:00 AM
Maximum Overload Relay Current Setting
45 A
Trip Class
20-Oct
Frame Size
D
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTOE045DGS
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
D
Height
3.50"
Depth
4.50
Overall Height - Relay
4.32 in
Body Height - Relay
3.5 in
Width
2.25
Product Height
4.3 in
Body Height
4 in
Overall Height
4.3 in
Length
1.8 in
9:00 AM
45 A
Trip Class
20-Oct
Overload Protection Type
Electronic
Standards
ATEX Compliant, CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
Use With - Contactors and Starters
Mfr. Series XTCE Contactors
Frame / Series / Class / Code
Frame D
Sensing Method
Electronic
For Use With
40 to 65A Contactors
Features
Optional Communications Available, Solid State Overload Relay, Wide Adjustment Range
Type
Electronic overload relay
Mounting method
Direct
Contact configuration
NO, NC
Certifications
IEC 60947
Product Name
Eaton C440 electronic overload relay
Compliances
ATEX Compliant;CE Marked
Mounting Style
Direct To Contactor
Trip Clss
10/20
Maximum Voltage Rating
690 V
Description
Overload Relay, Auxiliary Contact Form 1NO/1NC, Maximum Overload Relay Current Setting 45 A, Minimum Overload Relay Current Setting 9 A, Trip Class 10/20, NEMA Size Not Applicable, Number of Poles 3, Number of Required Thermals Not Applicable, Reset Type Auto, Manual, Includes Thermal Units Not Applicable, Mounting Style Direct To Contactor, Compatible with Series XT Mini Contactors, Frame Size D, Relay Style IEC, Overload Protection Type Electronic, Phase Three