  • Mfr # M22M-D-R-GB0-K01
  • Zoro # G6112547
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M22M-D-R-GB0-K01
Country of Origin
Germany
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22 mm
Product Height
1 in
Product Length/Depth
1 in
Product Width
1 in
Overall Width
1 in
Overall Depth
2.26 in
Overall Height
1 in
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Red
NEMA Contact Rating Designation
A600
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Contact Rating
3A @ 24 DC, 6A @ 230V AC
Legend/Background Color
White/Red
Color
IP Rating
IP66, IP67, IP69K
Legend
Stop
Bezel
Chrome Die Cast Aluminum
Includes
Metal Bezel with STOP Engraved
Material
Contact Form
1NC
Type of Operator
Flush Button
Features
Field Conversion from Momentary to Maintained can be Done, Includes Contact Block Mounting Adapter
DC Contact Rating
3 A @ 24 V
Series
M22
Type
Modular pushbutton
AC Contact Rating
6 A @ 230 V
Product Type
Push Button Operators
Button color
Operating mode
Flush momentary
Contact configuration
1 NC
Inscription
STOP
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
Mechanical Operating Durability
5.00 x 10^6
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
158 Degrees F
Legend Background Color
Number of Indicator Lights
0
Legend Color
White
Description
Flush Push Button Operator, 22 mm, Momentary Action, Flush Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 1NC, Bezel Chrome Die Cast Aluminum, Color Red, Contact Rating 3A @ 24 DC, 6A @ 230V AC, NEMA Contact Rating Designation AC-15, DC-13, Number of Operators 1, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP66, IP67, IP69K, Legend Stop, Legend/Background Color White/Red, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp