  • Mfr # C22-DLH-B-K10-230
  • Zoro # G914797239
/ea
Key Features
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Panel Cutout Diameter
22.5 mm
Head Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C22-DLH-B-K10-230
Country of Origin
Germany
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22.5 mm
Size
22.5 mm
Details
Item
Push Button Switch
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Head Color
Blue
Head Material
Metal
Type
Extended, Round
Lamp Type
Blue LED
Series
C22
Description
22.5 MM, 230 VAC, 1NO, NEMA 4X/13, IP67/69K, Blue LED, Blue Cap/Lens, Silver Titanium Bezel, Momentary, Extended, High, Round, Illuminated Pushbutton