  • Mfr # C22-L-XB-24
  • Zoro # G7608745
Voltage
24V AC/DC
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C22-L-XB-24
Size
22mm Mounting dia
Panel Thickness
0.930 in
Height
2.2 in
Length
1.17 in
Width
1.17 in
Overall Width
1.17 in
Overall Height
2.2 in
Overall Depth
1.17 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Voltage
24V AC/DC
Color
Blue
Current Drawn
20 mA
Voltage Rating
24 Vac/dc
Series
C22
Product Name
Eaton C22 compact pushbutton
Button Color
Blue without lens
Compliances
DIN VDE 0600
Certifications
EN 60947;UL Listed;IEC 60947;CSA Certified
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Description
Flush Panel Light, LED, Polycarbonate, Blue, Voltage 24V AC/DC, Size 22mm Mounting dia, Electrical Connection Terminal Clamp, Shape Round, Current Drawn 20 mA, Average Life 100,000 hr, NEMA Rating 13, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Panel Thickness 0.930 in, Standards CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed