  • Mfr # AGDN12030R
  • Zoro # G009981536
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
DIN Rail
Phase
3
Voltage
120V
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
1500V (L-L, L-G)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AGDN12030R
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Depth
4.13 in
Width
2.13 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
DIN Rail
Phase
Voltage
120V
Number of Poles
Voltage Protection Rating
1500V (L-L, L-G)
Number of Wires
3 Wires
Modes of Protection
L-G, L-N, N-G
Max. Surge Current per Mode
50 kA
Max. Surge Current per Phase
50 kA
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Filtering
No
Max. Continuing Operating Voltage
120V AC
Enclosure Material
Non-Metallic
Includes
Alarm Contacts
Standards
ANSI/ULT 1449 5th Edition, Prop 65 Compliant, REACH Compliant, RoHS Compliant
Max. Operating Temp.
185 Degrees F
Amps
Status Indicator
Mechanical Flag
Min. Operating Temp.
-40 Degrees F
UL SPD Type
Type 1CA
System Connection
Parallel
Basic Material
Nonmetallic
Description
Surge Protection Device, Nonmetallic, Amps 50 kA, Depth 4.13 in