  • Mfr # SL7-L120-G
  • Zoro # G6508467
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
Voltage
110/120V AC
Overall Diameter
70 mm
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SL7-L120-G
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
3 in
Diameter
70 mm
Width
2.87 in
Height
2.44 in
Length
2.87 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
Voltage
110/120V AC
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.031A
Includes
Pole Mount
Flashes per Minute
Steady
Color
Green
Lens Material
Polycarbonate
Tower Light Series
SL4
For Use With
SL4 Stacklights
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Rating
NEMA 4X, IP66
Lens Design
Fresnel
Tower Light Color
Green
Lamp Type
Lamp Life
100,000 hr
Mounting
Screw Clamp
NEMA Rating
NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Watts
3.7 W
Wattage
3.7 W
Light Color
Lamp Watts
3.7 W
Operating Voltage
Light Source
Number of Lamps
1
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.028 to 0.031 A
Lifespan
100,000 hr
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Compatible Series
SL4
IP Rating
IP66
Lens Shape
Cylinder
Light Operating Mode
Steady
Housing Color
Black
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 120V AC, Tower Light Color Green, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE, CSA C22.2 No. 14-10, CSA C22.2 No. 94-91, CSA Certified, CSA Class No. NKCR7, cULus Listed, IEC Rated, UL 508, UL File E29184, UL Listed, Current Drawn 0.031A