  • Mfr # SL7-L120-R
  • Zoro # G6870114
Overall Diameter
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SL7-L120-R
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
3 in
Length
2.87 in
Width
2.87 in
Height
2.44 in
Diameter
70 mm
Current Drawn
0.031A
Includes
Very Bright High Performance Led with NEMA 4X/IP66 Heavy Duty Housing
Color
Red
Watts
3.7 W
Tower Light Color
Red
Wattage
3.7 W
Light Color
Lamp Watts
3.7 W
Operating Current
0.028 to 0.031 A
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 120V AC, Tower Light Color Red, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE, CSA C22.2 No. 14-10, CSA C22.2 No. 94-91, CSA Certified, CSA Class No. NKCR7, cULus Listed, IEC Rated, UL 508, UL File E29184, UL Listed, Current Drawn 0.031A