  • Mfr # SL7-BL120-R
  • Zoro # G6485491
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
Voltage
110/120V AC
Overall Diameter
73 mm
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SL7-BL120-R
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Diameter
73 mm
Overall Height
3 in
Length
2.87 in
Diameter
70 mm
Height
2.44 in
Width
2.87 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
Voltage
110/120V AC
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.031A
Includes
Very Bright High Performance Led with NEMA 4X/IP66 Heavy Duty Housing
Flashes per Minute
120
Color
Red
Lens Material
Polycarbonate
Tower Light Series
SL4
For Use With
SL4 Stacklights
Mounting
Screw Clamp
NEMA Rating
NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Rating
NEMA 4X, IP66
Lamp Type
Watts
3.7 W
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Lamp Life
100,000 hr
Tower Light Color
Red
Wattage
3.7 W
Light Color
Lamp Watts
3.7 W
Operating Voltage
Light Operating Mode
Flashing
Light Source
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
IP Rating
IP66
Housing Color
Black
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.028 to 0.030 A
Compatible Series
SL7
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Lens Shape
Cylinder
Number of Lamps
1
Lifespan
100,000 hr
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 120V AC, Tower Light Color Red, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 120 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE MARKED, CSA Certified, CSA CLASS NO. NKCR7, CSA Standard C22.2 NO. 14-10, CSA Standard C22.2 NO. 94-91, CULUS LISTED, IEC RATED, UL 508, UL LISTED, UL LISTED FILE E29184