  • Mfr # SL7-BL24-R
  • Zoro # G7100387
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
73 mm
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SL7-BL24-R
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Diameter
73 mm
Overall Height
3 in
Diameter
70 mm
Width
2.87 in
Length
2.87 in
Height
2.44 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
Voltage
24V AC, 24V DC
Housing Material
ABS
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.058A
Includes
POLE MOUNT
Flashes per Minute
120
Color
Red
Tower Light Series
SL4
Lens Material
Polycarbonate
For Use With
SL4 Stacklights
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Tower Light Color
Red
Lamp Life
100,000 hr
Lens Design
Fresnel
NEMA Rating
NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Rating
NEMA 4X, IP66
Mounting
Screw Clamp
Watts
1.4 W
Lamp Type
Wattage
1.4 W
Light Color
Lamp Watts
1.4 W
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
Compatible Series
SL4
For Location
Indoor, Outdoor
Lifespan
100,000 hr
Housing Color
Black
Light Source
Lens Shape
Cylinder
Operating Current
0.058 A
Light Operating Mode
Flashing
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
IP Rating
IP66
Number of Lamps
1
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color Red, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 120 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Marked, CSA Certified, CSA Class No. NKCR7, CSA Standard C22.2 No. 14-10, CSA Standard C22.2 No. 94-91, cULus Listed, IEC Rated, UL 508, UL Listed, UL Listed FILE E29184