Ebm-Papst Compact Blower, Square, 24V DC, 1 Phase, PA Plastic, 8 11/16 in W. RG160-28/14NU
Compact Blower, Square, 24V DC, 1 Phase, PA Plastic, 8 11/16 in W. (Discontinued)
  • Mfr # RG160-28/14NU
  • Zoro # G0116774
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RG160-28/14NU
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Depth
2 3/16 in
Height
8 11/16 in
Width
Fan Height
8-21/32"
Fan Width
8-21/32"
Fan Depth
Fan Dia.
Fan Width
Lead Length
14 in
Details
Blade Material
PA Plastic
CFM @ 0.000-In. SP
123 cfm
Housing Material
PA Plastic
Phase
1
Shape
Square
Watts
19.2 W
Voltage
24V DC
Motor Insulation
Class E
Requires
Hard Wiring
Electrical Connection - Fans
Lead Wires
Item
Compact Blower
Mounting Position
Vertical or Horizontal
Mounting Eye O.C.
Motor Type
DC
Fan Watts
19.2
Fan Voltage
24VDC
Fan dBA
66
dBA
66
Standards
cCSAus, CE, IP68, VDE
Mounting Eye O.C. - Fans
Bearings
Ball
Fan RPM
Electrical Connections
14.4" Leads
Fan Shape
Square
Mounting
Flange
Fan Item
Flatpack Axial Fan
Thermal Protection
Impedance
Max. Ambient Temp.
131 Degrees F
IP Rating
IP68
Sound Level
RPM
2,850 RPM
Environmental Applications
Equipment Cooling
Bearing Type
Ball
Description
Compact Blower, Fan Shape Square, 8 11/16 in Height, 8 11/16 in Width, 2 3/16 in Depth, 123 cfm CFM @ 0.000-In. SP, Watts 19.2 W, Voltage 24V DC, Electrical Connection - Fans Lead Wires, 14 in Lead Length, Sound Level 66 dBA, IP Rating IP68, Mounting Position Horizontal/Vertical, Bearing Type Ball, 2,850 RPM RPM, Motor Insulation E, Thermal Protection Yes, Max. Ambient Temp. 131 Degrees F, Blade Material Polyamide, Housing Material Polyamide, Standards cCSAus, CE, IP68, VDE