  • Mfr # IW100-3P230-A
  • Zoro # G7778200
/ea
Key Features
Application
Metalworking
Punching Station
14 in Wide Flat Bar Shear, Angle Shear, Universal Open Tooling Station
Features
Powerlink Sys
Voltage
230V AC
Oil Capacity (Gal.)
17
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IW100-3P230-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Throat Depth (In.)
11 in
Overall Length
56 1/8 in
Overall Height
61 11/16 in
Punch Throat Depth
11 in
Overall Width
45 in
Details
Item
Ironworker
Application
Metalworking
Punching Station
Features
Powerlink Sys
Voltage
230V AC
Oil Capacity (Gal.)
17
Phase
Three-Phase
Max. Force (Tons)
100
Motor HP
7 1/2 hp
Amps
22 A
Hydraulic Pressure (PSI)
3,500
Speed (Strokes/Minute)
23
Horsepower
7 1/2 hp
Punch Capacity Mild Steel
1 in
External Hydraulic Output Force
100 Tonf
Tool Weight
4,650 lb
Included Tool Types
Punch
Current
23 A
Series
IW100
Standards
ANSI B11.5-1988(02), ETL Certified
Actuation
Foot Pedal
Power Source
Corded
Number of Stations
4
Description
Ironworker, Voltage 230V AC, Phase Three-Phase, Current 23 A, External Hydraulic Output Force 100 Tonf, Number of Stations 4, Included Tool Types Punch, Punch Capacity Mild Steel 1 in, Punch Throat Depth 11 in