  • Mfr # 270SSXT200
  • Zoro # G5645683
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE, cULus Listed
Overall Diameter
1/2 in
Housing Material
Stainless Steel
Includes
Gasket
Overall Height
7 7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
270SSXT200
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
1/2 in
Overall Height
7 7/8 in
Height
7.87 in
Width
2.28 in
Overall Width
2 1/4 in
Overall Length
Details
Item
Extension Stem 200mm
Standards
CE, cULus Listed
Housing Material
Stainless Steel
Includes
Gasket
Color
Silver
For Use With
200 Class Stacklights
Mounting
Surface
Material
Housing Color
Silver
Connection Type
Interlock
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Product Type
Tower Light Extension
Compatible Series
200 Class
IP Rating
IP54, IP65
Description
For Use With 200 Class Stacklights, Housing Material Stainless Steel, Width 2.28 in, Height 7.87 in, Standards CE, cULus Listed, Includes Gasket, Extension Stem 200mm