Edwards Signaling Tower Light Module, 24 to 240V AC, White, 70 mm Dia., 3 1/8 in Height, LED, 270BC Series 270FW24240A
Tower Light Module, 24 to 240V AC, White, 70 mm Dia., 3 1/8 in Height, LED, 270BC Series (Discontinued)
  • Mfr # 270FW24240A
  • Zoro # G5824691
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
270FW24240A
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
3 1/8 in
Width
2.83 in
Height
3.11 in
Diameter
70 mm
Details
Item
Tower Light Module
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
24 to 240V AC
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.027A
Includes
Gasket
Flashes per Minute
110
Color
White
Lens Material
Polycarbonate
Tower Light Series
270BC
For Use With
200 Class 70mm Stacklight(TM)
Lens Design
Simple
Bulb Technology
LED
Mounting
Base
Rating
UL
Tower Light Color
White
Lamp Life
100,000 hr LED, 2000 hr Incandescent
Lamp Type
Incandescent or LED
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Light Color
Clear, White
Operating Voltage
24 to 240V AC
Lens Shape
Dome
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
For Location
Indoor, Outdoor
Lifespan
100,000 hr
Light Operating Mode
Flashing
Housing Color
Gray
Compatible Series
200 Class
Operating Current
0.027 A @ 240V AC, 0.037 A @ 110V AC, 0.103 A @ 48V AC, 0.210 A @ 24V AC
IP Rating
IP54, IP65
Light Source
Description
Tower Light Series 270BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color White, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 110 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr LED, 2000 hr Incandescent, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Simple, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.027A, Height 3.11 in, Width 2.83 in, For Use With 200 Class 70mm Stacklight(TM), Includes Gasket