Edwards Signaling Tower Light Module, 24 to 240V AC, Yellow, 70 mm Dia., 3 1/8 in Height, LED, 270BC Series 270FY24240A
Tower Light Module, 24 to 240V AC, Yellow, 70 mm Dia., 3 1/8 in Height, LED, 270BC Series (Discontinued)
  • Mfr # 270FY24240A
  • Zoro # G5522666
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
270FY24240A
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
3 1/8 in
Diameter
70 mm
Height
3.11 in
Width
2.83 in
Details
Item
Tower Light Module
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
24 to 240V AC
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.027A
Includes
Gasket
Flashes per Minute
110
Color
Yellow
Tower Light Series
270BC
Lens Material
Polycarbonate
For Use With
200 Class 70mm Stacklight(TM)
Lamp Type
Incandescent or LED
Bulb Technology
LED
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Lamp Life
100,000 hr LED, 2000 hr Incandescent
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Tower Light Color
Amber
Mounting
Base
Lens Design
Simple
Rating
UL
Light Color
Yellow
Operating Voltage
24 to 240V AC
For Location
Indoor, Outdoor
Housing Color
Gray
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Lens Shape
Dome
Light Source
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Light Operating Mode
Flashing
Operating Current
0.027 A @ 240V AC, 0.037 A @ 110V AC, 0.103 A @ 48V AC, 0.210 A @ 24V AC
Compatible Series
200 Class
Lifespan
100,000 hr
IP Rating
IP54, IP65
Description
Tower Light Series 270BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color Amber, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 110 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr LED, 2000 hr Incandescent, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Simple, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.027A, Height 3.11 in, Width 2.83 in, For Use With 200 Class 70mm Stacklight(TM), Includes Gasket