  • Mfr # 248LEDMA240A
  • Zoro # G5633336
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Overall Diameter
48 mm
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
248LEDMA240A
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
48 mm
Overall Height
1 7/8 in
Height
1.85 in
Width
2.17 in
Diameter
48 mm
Details
Item
Tower Light Module
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Housing Material
Polycarbonate
Lighting Technology
LED
Current Drawn
0.055A
Includes
Gasket
Flashes per Minute
110
Color
Amber
Tower Light Series
248BC
Lens Material
For Use With
200 Class 48mm Stacklight(TM)
Bulb Technology
Rating
UL
Tower Light Color
Amber
Lamp Life
100,000 hr
Lens Design
Simple
Mounting
Base
Operating Temp.
-22 Degrees to 122 Degrees F
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Lamp Type
Light Color
Operating Voltage
240V AC
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
IP Rating
IP54, IP66
Housing Color
Gray
Compatible Series
200 Class
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.055 A
Lifespan
100,000 hr
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Lens Shape
Dome
Light Operating Mode
Flashing, Steady
Light Source
Description
Tower Light Series 248BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color Amber, Diameter 48 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 110 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Simple, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 122 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.055A, Height 1.85 in, Width 2.17 in, For Use With 200 Class 48mm Stacklight(TM), Includes Gasket