  • Mfr # 270LEDSW240A
  • Zoro # G5807681
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Overall Diameter
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
270LEDSW240A
Overall Diameter
70 mm
Width
2.76 in
Height
3.11 in
Diameter
70 mm
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Current Drawn
0.035A
Includes
LED Light Source
Color
Clear
For Use With
Watts
5 W
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Rating
IP65
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-22 Degrees to 140 Degrees F
Tower Light Color
Clear
Wattage
5 W
Light Color
White
Lamp Watts
5.0 W
Operating Voltage
240V AC
Light Operating Mode
Steady
Housing Color
Gray
IP Rating
IP54, IP65
Compatible Series
200 Class
Light Source
Operating Current
0.035 A
Lifespan
100,000 hr
Lens Shape
Cylinder
Description
Tower Light Series 270BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color Clear, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.035A, Watts 5 W, Height 3.11 in, Width 2.76 in