  • Mfr # 270LEDSB24AD
  • Zoro # G5684192
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
270LEDSB24AD
Overall Diameter
70 mm
Diameter
70 mm
Height
3.11 in
Width
2.76 in
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
24V AC, 24V DC
Current Drawn
0.075A AC, 0.065A DC
Includes
LED Light Source
Flashes per Minute
Steady
Color
Blue
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-22 Degrees to 122 Degrees F
Watts
5 W
Tower Light Color
Blue
Rating
IP65
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Wattage
5 W
Light Color
Lamp Watts
5.0 W
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
Housing Color
Gray
IP Rating
IP54, IP65
Lifespan
Lens Shape
Cylinder
Light Operating Mode
Steady
Operating Current
0.065 A @ 24V DC, 0.075 A @ 24V AC
Compatible Series
200 Class
Description
Tower Light Series 270BC, Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color Blue, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 122 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.075A AC, 0.065A DC, Watts 5 W, Height 3.11 in, Width 2.76 in