  • Mfr # 248MDA240A
  • Zoro # G5732666
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
CE Approved, CULus Listed
Voltage
240V AC
Overall Diameter
1 7/16 in
Housing Material
Polycarbonate
Current Drawn
0.015A AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
248MDA240A
Country of Origin
Italy
Dimensions
Overall Diameter
1 7/16 in
Overall Height
1 7/8 in
Diameter
55 mm
Height
2.4 in
Details
Item
Tower Light Sounder Tier
Standards
CE Approved, CULus Listed
Voltage
240V AC
Housing Material
Polycarbonate
Current Drawn
0.015A AC
Includes
Gasket
Color
Gray
Tower Light Series
200 Class
For Use With
200 Class Stacklighttm
Operating Temp.
-22 to 122 Degrees F
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Sound Level
77 dB
Sound Modes
Mono-tone
Sound Style
Tone
Volume Selection
Fixed Volume
Compatible Series
200 Class
For Location
Indoor
IP Rating
IP54, IP66
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Number of Sound Patterns
15
Sound Volume - Minimum
87 dB
Sound Volume - Maximum
107 dB
Operating Current
0.015 A
Sound Operating Mode
Steady
Housing Color
Gray
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Operating Voltage
240V AC
Description
Tower Light Series 200 Class, Voltage 240V AC, Sound Level 77 dB, Sound Modes Mono-tone, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Diameter 55 mm, Color Gray, For Use With 200 Class Stacklighttm, Height 2.4 in, Housing Material Polycarbonate, Standards CE Approved, CULus Listed, Current Drawn 0.015A AC, Includes Gasket, Tower Light Sounder Tier