  • Mfr # 57PLEDMG120AB
  • Zoro # G6712921
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
57PLEDMG120AB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 in
Overall Diameter
6 1/2 in
Diameter
6 1/2 in
Width
6.5"
Footprint Diameter
Overall Depth
8 in
Details
Item
Warning Light
Color
Green
Lamp Type
LED
Power Source
Wire
Lamp Life
148,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
Housing Material
Standards
cULus
Features
Voltage
120V AC
Operating Temp.
-31 Degrees to 150.8 Degrees F
Rating
IP66, NEMA 4X
Current Drawn
0.250A
Mounting
Surface or Conduit
Lens Design
Fresnel
For Use With
Commercial, Industrial, Indoor, Outdoor
Product Type
Warning Light
Connection Type
Wire Leads
Green Environmental Attribute
RoHS
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Green
For Location
Indoor, Outdoor
Light Operating Mode
Flashing, Steady
Lens Shape
Dome
Housing Color
Black
Mounting Mechanism
3/4 in MNPT
Control Protocol
Direct Wire
Vibration
No Vibration
Mounting Style
Surface Mount
Requires Base
Base Not Required
Light Source
Operating Current
0.250 A
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Lamp Color
Operating Temperature - Maximum
151 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
IP Rating
IP66
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Lifespan
Operating Voltage
120V AC
Description
Warning Light, Color Green, Lamp Type LED, Flashes per Minute 65, 85, 120, 460, 480, 750, 1,000, Lamp Life 148,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting Surface or Conduit, Operating Temp. -31 Degrees to 150.8 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.250A, Height 8 in