  • Mfr # 57PLEDMW120AB
  • Zoro # G6889924
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
57PLEDMW120AB
Height
8 in
Overall Depth
8 in
Color
White
Voltage
120V AC
Current Drawn
0.250A
Operating Current
0.250 A
Lens Color
Clear
Lamp Color
White
Operating Voltage
120V AC
Description
Warning Light, Color White, Lamp Type LED, Flashes per Minute 65, 85, 120, 460, 480, 750, 1,000, Lamp Life 148,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting Surface or Conduit, Operating Temp. -31 Degrees to 150.8 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.250A, Height 8 in