  • Mfr # 50R-N5-40WH
  • Zoro # G6187316
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
40W Halogen
Power Source
Wire
Lamp Life
25,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
50R-N5-40WH
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
5 7/8 in
Overall Diameter
6 in
Diameter
6 in
Overall Depth
5 7/8 in
Footprint Diameter
6 in
Details
Item
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
40W Halogen
Power Source
Wire
Lamp Life
25,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
Housing Material
Cast Metal
Standards
cULus
Features
Shatter Resistant
Voltage
120V AC
Current Drawn
.3 amps
Mounting
1/2 in NPT Pipe
Light Output
265 Lumens
Rating
Weatherproof
Lens Design
Fresnel
For Use With
Indoor, Outdoor
Product Type
Warning Light
Watts
40 W
Audible Alarm Type
Visual
Connection Type
Wire Leads
Lens Color
Red
Requires Base
Base Not Required
Wattage
40 W
Lifespan
Mounting Mechanism
1/2 in NPT
Light Operating Mode
Flashing
Brightness Selection
Fixed Brightness
Mounting Style
Surface Mount
Lamp Color
Clear
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Light Intensity
265 lm
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
For Location
Indoor, Outdoor
Lens Shape
Dome
Operating Current
0.300 A
Control Protocol
Direct Wire
Light Source
Halogen
Operating Voltage
120V AC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type 40W Halogen, Flashes per Minute 65, Light Output 265 Lumens, Lamp Life 25,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Cast Metal, Mounting 1/2 in NPT Pipe, Rating Weatherproof, Power Source Wire, Current Drawn .3 amps, Height 5 7/8 in