  • Mfr # 125HALFR24D
  • Zoro # G5556573
Key Features
Color
Red
Lamp Type
9W Halogen
Power Source
Wire
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
125HALFR24D
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
3 7/8 in
Overall Diameter
3 1/4 in
Diameter
3 1/4 in
Width
3.3"
Overall Depth
3 7/8 in
Lead Length
18 in
Footprint Diameter
Details
Item
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
9W Halogen
Power Source
Wire
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
65
Housing Material
33% Glass Filled Nylon
Standards
cULus
Features
Chemical Resistant, Heat Resistant, Shatter Resistant
Voltage
24V DC
Current Drawn
0.77A DC
Rating
NEMA 4X
Mounting
1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub
For Use With
Indoor, Signaling, Outdoor
Product Type
Warning Light
Audible Alarm Type
Visual
Material
Glass-filled Nylon
Includes
125 Class Flashing Halogen Beacon, Gray Base RedMounting Gasket
NEMA Rating
NEMA 4X
Connection Type
Wire Leads
Lens Color
Housing Color
Gray
Light Operating Mode
Flashing
Mounting Mechanism
1/2 in FNPT, 3/4 in MNPT
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Operating Current
0.770 A
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Wattage
9 W
Lamp Color
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Control Protocol
Direct Wire
Light Source
Halogen
Lifespan
15,000 hr
For Location
Indoor, Outdoor
Mounting Style
Surface Mount
Requires Base
Base Not Required
Operating Voltage
24V DC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type 9W Halogen, Flashes per Minute 65, Lens Material Polycarbonate, Housing Material 33 Percent Glass Filled Nylon, Mounting 1/2 in Internal and 3/4 in External Conduit Hub, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.77A DC, Height 3 7/8 in