  • Mfr # 125LEDSR120A
  • Zoro # G7564803
Key Features
Lamp Type
(28) LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Height
3 7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
125LEDSR120A
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
3 7/8 in
Overall Diameter
3 1/4 in
Diameter
3 1/4 in
Width
Depth
Lead Length
18 in
Overall Depth
Footprint Diameter
Details
Item
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
(28) LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Housing Material
33% Glass Filled Nylon
Standards
cULus
Features
Chemical Resistant, Heat Resistant, Shatter Resistant
Voltage
120V AC
Rating
NEMA 4X
Mounting
Panel/Conduit
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Current Drawn
0.097 A AC
Includes
Buna-N 70 Gasket
Lens Design
Integral Screw Mount
For Use With
Outdoor, Indoor
Product Type
Warning Light
Material
Glass-filled Nylon
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Connection Type
Wire Leads
Lens Color
Red
Number of Lamps
28
IO-Link Compatibility
Not IO-Link Compatible
Lifespan
Vibration
No Vibration
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Mounting Mechanism
1/2 in FNPT, 3/4 in MNPT
Lamp Color
Light Operating Mode
Steady
Light Source
LED
Control Protocol
Direct Wire
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Mounting Style
Surface Mount
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Requires Base
Base Not Required
Housing Color
Gray
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.097 A
Operating Voltage
120V AC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type (28) LED, Flashes per Minute Not Applicable, Lamp Life 100,000 hr, Lens Design Integral Screw Mount, Lens Material Polycarbonate, Housing Material 33 Percent Glass Filled Nylon, Mounting Panel/Conduit, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.097 A AC, Width 3 1/4 in, Depth 3 1/4 in, Height 3 7/8 in, Voltage 120V AC