  • Mfr # AP032208 EE
  • Zoro # G3480928
/ea
Key Features
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208V
Watts - Water Heaters
32KW
Amps - Water Heaters
89
Phase - Water Heaters
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AP032208 EE
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
26-11/64"
Depth
10-9/32"
Wire Size
3 AWG
Height
Overall Depth
10.28 in
Overall Width
17.81 in
Overall Height
26.17 in
Cold Inlet Size
1 1/4 in
Details
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208V
Watts - Water Heaters
32KW
Amps - Water Heaters
89
Phase - Water Heaters
3
Temp. Range - Water Heaters
60 Degrees to 90 Degrees F
Min. Flow Activation
1 gpm
Water Heater Application
Eyewash
Commercial / Residential
Commercial
Item
Electric Tankless Water Heater
Mounting
Vertical
Temp. Rise @ 20.0 GPM
11 Degrees F
Max. Flow Rate
30 gpm
Features
Field Programmable, Updatable Firmware, Thermo-Optical Sensor for Infrared Element Monitoring
Water Connection
1-1/4" NPT
Temp. Rise @ 6.0 GPM
36 Degrees F
Amps AC
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
87 Degrees F
Residential / Commercial
Commercial
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Temp. Rise @ 2.5 GPM
87 Degrees F
Standards
ANSI Z358.1, cETLus Intertek, NSF/ANSI 372, UL 499
Voltage
208VAC
Elements
Lead-Free Replaceable Cartridge Insert
Default Temperature
120 Degrees F
Temp. Rise @ 4.0 GPM
54 Degrees F
Temp. Rise @ 1.5 GPM
145 Degrees F
Temp. Range
60 Degrees to 90 Degrees F
Temp. Rise @ 8.0 GPM
27 Degrees F
Phase
Pressure Range
150 psi
NEMA Rating
Not Rated
Mounting Orientation
Vertical
Cord Conductor Gauge
3 AWG Wire
Minimum Delivered Temperature
80 Degrees F
Housing Material
Aluminum
Temperature Rise @ Flow
Water Connection Location
Bottom
Control Type
Digital Display with Keypad
Power Consumption
32,000 W
Market
Commercial, Industrial
Element Material
Non-Ferrous Metal
Minimum Water Pressure
35 psi
Housing Material Finish
Powder Coated
Maximum Delivered Temperature
90 Degrees F
Maximum Flow Rate
40 gpm
Energy Factor
0.94
Environment
Indoor
Minimum Flow Activation
1 gpm
Mounting Type
Wall Mounting
Current
89 A
Maximum Water Pressure
150 psi
Operating Voltage
208V AC
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 208V AC, Phase Three, Cold Inlet Size 1 1/4 in, Maximum Flow Rate 40 gpm, Minimum Flow Activation 1 gpm, Overall Height 17.61 in, Overall Width 26.17 in, Overall Depth 10.28 in, Power Consumption 32,000 W, Maximum Delivered Temperature 90 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 80 Degrees F, Current 89 A, Environment Indoor, Market Commercial, Industrial, Control Type Digital Display with Keypad, Cord Conductor Gauge 3 AWG Wire