  • Mfr # PR013240
  • Zoro # G5233131
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
240V
Watts - Water Heaters
13KW
Amps - Water Heaters
54
Phase - Water Heaters
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PR013240
Country of Origin
China
Dimensions
Width
8"
Wire Size
8 AWG
Height
11-3/4"
Depth
3-3/4"
Overall Width
8 in
Overall Height
11.5 in
Overall Depth
3.75 in
Cold Inlet Size
1/2 in
Details
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
240V
Watts - Water Heaters
13KW
Amps - Water Heaters
54
Phase - Water Heaters
1
Temp. Range - Water Heaters
80 Degrees to 140 Degrees F
Min. Flow Activation
0.3 gpm
Water Heater Application
General Purpose
Commercial / Residential
Both
Item
Electric Tankless Water Heater
Elements
Replaceable Copper Immersion with Brass Top
Temp. Rise @ 4.0 GPM
22 Degrees F
Default Temperature
120 Degrees F
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
36 Degrees F
Standards
cETLus Listed, CSA-C22.2 No. 6, UL 499, WQA Certified
Max. Flow Rate
4.8 gpm
Pressure Range
25 to 150 psi
Temp. Rise @ 6.0 GPM
Limited to Thermostatic Setting
Residential / Commercial
Both
Temp. Rise @ 0.5 GPM
178 Degrees F
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Temp. Rise @ 1.5 GPM
59 Degrees F
Voltage
240VAC
Temp. Range
80 Degrees to 140 Degrees F
Features
Protected Internal Temperature Control
Mounting
Vertical
Phase
Temp. Rise @ 2.5 GPM
36 Degrees F
Water Connection
1/2" compression; (1/2" compression to 1/2" NPT adaptor included)
Includes
1/2 in NPT Adapters
Amps AC
Maximum Delivered Temperature
140 Degrees F
Mounting Type
Wall Mounting
Maximum Flow Rate
4.8 gpm
Minimum Water Pressure
25 psi
Maximum Water Pressure
150 psi
Housing Material Finish
Powder Coated
Market
Commercial, Residential
Minimum Delivered Temperature
80 Degrees F
Power Consumption
13,000 W
Element Material
Copper
Mounting Orientation
Vertical
Current
54 A
Temperature Rise @ Flow
Application
Dishwasher, Kitchen Sinks, Mop Sinks, Standard Hand Sink
Cord Conductor Gauge
6 AWG Wire
Operating Voltage
240V AC
Adjustable Thermostat
Yes
Minimum Flow Activation
0.3 gpm
Environment
Indoor
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 240V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 1/2 in, Maximum Flow Rate 4.8 gpm, Minimum Flow Activation 0.3 gpm, Overall Height 12.2 in, Overall Width 9.9 in, Overall Depth 3.4 in, Power Consumption 13,000 W, Maximum Delivered Temperature 140 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 80 Degrees F, Adjustable Thermostat Yes, Current 54 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential