  • Mfr # CELP83X8303AND
  • Zoro # G207374000
/ea
See details
Key Features
Grid Size
Large
Thickness
1"
Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CELP83X8303AND
Country of Origin
United States
Dimensions
Grid Size
Large
Thickness
1"
Details
Material
PVC
Description
Infuse your personality into your home with our contemporary ceiling panels for an elegant or playful point of interest Overlay the panels on your ceiling for a bold contrast or paint the same color as the ceiling but with different sheen for a subtle 3D effect Create a unique space and elevate your ceiling into a work of art The embossed design offers a touch of texture and a smooth finish that lasts a lifetime and transforms your home from floor to ceiling as soon as it's installed Assembled Dimensions 83W x 83H covers 4784 square feet per panel Contains quantity 8 of 47 14W x 15 38H unassembled panels Ceiling panels are lightweight and easy to install Paint the same color as the ceiling for a classy texture or contrasting colors for a bold statement Over 100 fretwork patterns to choose from, each available in 2 sizes and 3 thicknesses Also available in a staingrade wood option