  • Mfr # E1L12NF40W
  • Zoro # G416154035
Max. Wattage
6.1 W
Voltage
12V AC
Color Temperature
4000K
Lumens
675
Finish
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E1L12NF40W
Max. Wattage
6.1 W
Voltage
12V AC
Color Temperature
4000K
Lumens
675
Finish
White
Beam Angle
28°
Description
Small aperture 12V AC Downlight delivers over 600 lumens. More than a traditional 50W MR16 Halogen Lamp. Requires 12V AC Transformer daisy chain up to 6. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.
  • Requires 12V AC transformer. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.