  • Mfr # E1L12F40BZ
  • Zoro # G716154131
Voltage
12V AC
Lumens
675
Color Temperature
4000K
Finish
Bronze
Max. Wattage
6.1 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E1L12F40BZ
Voltage
12V AC
Lumens
675
Color Temperature
4000K
Finish
Bronze
Max. Wattage
6.1 W
Beam Angle
38°
Description
Small aperture 12V AC Downlight delivers over 600 lumens. More than a traditional 50W MR16 Halogen Lamp. Requires 12V AC Transformer daisy chain up to 6. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.
  • Requires 12V AC transformer. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.