  • Mfr # E1L61F30BZ
  • Zoro # G616153913
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Wattage
6.1 W
Color Temperature
3000K
Lumens
625
Finish
Black
CRI
93+
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E1L61F30BZ
Country of Origin
China
Details
Max. Wattage
6.1 W
Color Temperature
3000K
Lumens
625
Finish
Black
CRI
93+
Voltage
12V AC
Dimmable
Yes
Wet Location
UL Listed
Beam Angle
38°
Lamp Type
LED
Description
Small aperture 12V AC Downlight delivers over 600 lumens. More than a traditional 50W MR16 Halogen Lamp. Requires 12V AC Transformer daisy chain up to 6. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.
  • 1 Trimless Round Recessed OakTM Downlight: 1′′ Trimless Light Engine
  • 1 Trimless Spackle Frame, EL01SFR, ordered separately (required)
  • Requires 12V AC transformer. Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used