  • Mfr # HS6-ED-175-1-BK
  • Zoro # G9847754
/ea
Key Features
Shrink Ratio
6:1
Wall Type
Heavy Wall
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
1.75 in
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
0.29 in
Material
Polyolefin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HS6-ED-175-1-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Length
1 ft
Details
Item
Adhesive Lined Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
6:1
Wall Type
Heavy Wall
1.75 in
0.29 in
Material
Polyolefin
Color
Black
Temp. Range
-55° to 110°C
Min. Shrink Temp.
70°C
Description
Although very flexible in its nominal state, the 6 to 1 Heat Shrink Tubing after full recovery, is stiff and tough like a rock. Use this heat shrink to not only hold your connection, but to protect it from abrasions. Designed with an adhesive lined inside, air and water tight seals are a sure thing when using this high ratio heat shrinking tube. Diameter: 1.75" Length: 1ft