  • Mfr # BS-ZIPPER-EX-075-10-BK
  • Zoro # G016381626
/ea
Key Features
Description/Special Features
Side Entry Zipper Cable Wrap has the Ability to Expand
Inside Diameter
1/2 in
Length
10 ft
For Maximum Bundle Diameter
0.63 in
For Use With
Cable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BS-ZIPPER-EX-075-10-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Inside Diameter
1/2 in
Length
10 ft
For Maximum Bundle Diameter
0.63 in
Details
Description/Special Features
For Use With
Cable
Item
Braided Sleeving
Material of Construction
Polyester
Color
Black
Sleeve Construction
Braided
Max. Operating Temperature
230 Degrees C
Min. Operating Temperature
-40 Degrees C
Closure Type
Zipper Closure
Expandable
Yes
Description
Braided Sleeving, Sleeve Construction Braided, Material of Construction Polyester, Max. Operating Temperature 230 Degrees C, Inside Diameter 1/2 in, Wall Thickness 0.98 mm, Color Black, Length 10 ft, Closure Type Zipper Closure, For Use With Cable, Description/Special Features Side Entry Zipper Cable Wrap has the Ability to Expand, Expandable Yes, For Maximum Bundle Diameter 0.75 in, Min. Operating Temperature -40 Degrees C