  • Mfr # HS2-825-3FT-BK
  • Zoro # G110638060
/ea
Key Features
Shrink Ratio
2:1
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
4.13 in
Material
Rubber and Plastic Blend Polymer
Color
Black
Temp. Range
-40° to 125°C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HS2-825-3FT-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Length
3 ft
Width
13-1/4 in
Details
Item
Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
2:1
4.13 in
Material
Color
Black
Temp. Range
-40° to 125°C
Min. Shrink Temp.
70°C
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
8-1/4 in
Flammability
UL V0 (GB/T2408)
Power Frequency Voltage
2 kV
Description
  • •Our special sized 8.25” diameter heat shrink tubing is made from a rubber and plastic blend polymer.