  • Mfr # HS3-125-10-WT
  • Zoro # G9851990
/ea
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
1-1/4 in
Material
Polyolefin
Color
White
Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HS3-125-10-WT
Country of Origin
China
Dimensions
Length
10 ft
Details
Item
Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
3:1
1-1/4 in
Material
Polyolefin
Color
White
Temp. Range
125°C
Min. Shrink Temp.
90°C
Standards
UL224
Max. Voltage
600V
Concentricity
Greater than 65%
Flammability
UL VW-1
Ultimate Elongation
Greater than 200%
Longitudinal Change
Less than 5%
Tensile Strength
Greater than 10.4 MPa
Description
RoHS Compliant
UL224 (Standard)
600V Potential Rating
Diameter: 1.25"