  • Mfr # WL-SW-HD-125-25-BK
  • Zoro # G9892353
Key Features
For Maximum Bundle Diameter
1-1/4 in
Material of Construction
High Density Polyethylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WL-SW-HD-125-25-BK
Country of Origin
China
Dimensions
Inside Diameter
1.06 in
For Maximum Bundle Diameter
1-1/4 in
Length
25 ft
Details
Item
Spiral Wrap
Material of Construction
High Density Polyethylene
Color
Black
Description
Material: High Density Polyethylene (HDPE)
Operating Range: -40°C - + 80°C
Tensile Strength: 25MPa at room temp
Diameter: 1.25"