  • Mfr # BS-COPPER-025-10
  • Zoro # G9816029
/ea
Key Features
Material of Construction
Copper; PET
Sleeve Construction
Braided
Width
0.21 in
Temp. Range
-50 Degrees to 150 Degrees C
Outside Dia.
0.13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BS-COPPER-025-10
Country of Origin
China
Dimensions
Inside Diameter
1/4 in
Length
10 ft
Width
0.21 in
Outside Dia.
0.13 in
Monofilament Thickness
PET: 0.25 mm; Tinned Copper: 0.12 mm
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Copper; PET
Sleeve Construction
Braided
Temp. Range
-50 Degrees to 150 Degrees C
Melting Point
230°C